Czy u Sercanów są bracia zakonni? Oczywiście, choć nigdy nie było ich wielu. Obecnie w Polskiej Prowincji jest pięciu braci zakonnych. W dniach 16-17 stycznia 2023 r. mieli oni swoje spotkanie w domu prowincjalnym w Warszawie.

Od początku w Zgromadzeniu Księży Sercanów oprócz zakonników, który przyjmowali święcenia kapłańskie, byli również obecni bracia, którzy składali śluby zakonne, ale nie szli drogą formacji kapłańskiej. Żyją oni pełnią charyzmatu sercańskiego, ale realizują swoje powołanie jako bracia zakonni.

Podczas dwudniowego spotkania w Warszawie wysłuchali oni konferencji na temat tożsamości i misji brata zakonnego w Zgromadzeniu. Była to również okazja do wspólnej modlitwy, dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz wspólnej integracji.

- "To był dobry czas. Myliśmy okazję zobaczyć się i pobyć razem, bo rzadko jest taka możliwość przy tylu zajęciach w różnych domach w Polsce i za granicą" - podsumował najstarszy brat Wiesław, który w zeszłym roku zakończył pracę na misjach i powrócił do Polski. Najmłodszy brat Szymon złożył dwa miesiące temu śluby wieczyste. Dla niego było to pierwsze doświadczenie spotkania się w takim gronie.

Bracia zakonni na co dzień pełnią różne funkcje w domach zakonnych. Jedni są furtianami lub ekonomami, inni pracują w biurach dla dobroczyńców, albo zajmują się przyjmowaniem grup duszpasterskich w domach rekolekcyjnych. Ich posługa jest często niezauważalna, ale bardzo istotna dla dobrego funkcjonowania domów zakonnych i duszpasterstw. Ale przede wszystkim swoją pracą, modlitwą i zaangażowaniem starają się żyć charyzmatem wynagrodzenia Sercu Jezusa, który wskazał założyciel Sługa Boży o. Leon Jan Dehon.