Powstanie tego miejsca było możliwe dzięki determinacji ks. Jana Palki, który po odbyciu pielgrzymki do Lourdes w 1900 roku, zachwycony tym co przeżył, wraz z parafianami podjął się budowy groty. W Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej w piątek rozpoczyna się trzydniowy odpust. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, jednak już od piątkowych godzin porannych wierni będą mogli uczestniczyć w modlitwie ku czci Matki Bożej.

Jak mówi kustosz Sanktuarium ks. Józef Golonka, Lourdes jest daleko, a Porąbka Uszewska na wyciągniecie ręki.

– Tradycyjnie odpust w Porąbce Uszewskiej w sanktuarium w grocie jest trzydniowy. Tegoroczny odpust będzie prowadził ks. dr Włodzimierz Płatek, sercanin z Krakowa. Do Porąbki Uszewskiej nie daleko, do Lourdes bardzo daleko, więc Matka Boża uzdrowienie chorych, pocieszycielka strapionych, Matka każdego z nas, Matka Kościoła zaprasza do Porąbki Uszewskiej.

Podczas odpustu będzie także dekanalne spotkanie młodzieży, dodaje ks. Józef Golonka.

– Nabożeństwo dla młodych w sobotę po Mszy świętej o godzinie 17.00 i procesji różańcowej zapraszamy młodzież na spotkanie integracyjne z wodzirejami lednickimi. Młodzież będzie mogła przy grocie nie tylko integrować się, bawić ale przede wszystkim śpiewem, tańcem wielbić Boga i Matkę Jego.

Uroczystości Odpustowe w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej rozpoczną się w piątek, 29 września i potrwają do niedzieli 1 października.

W piątek i w sobotę Msze święte o godzinie 8.00 w kościele, a o 11.00 w grocie. O godzinie Msza św. o 17.00 z procesją różańcową.

Natomiast w niedzielę o godzinie 10:30 odprawiona zostanie uroczysta Suma Odpustowa, po niej odbędzie się procesja różańcowa z udziałem Rycerstwa Niepokalanej. Popołudniu o godzinie 15.00 odbędzie się specjalna Msza święta dla osób chorych, niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Odpust w Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej zakończy niedzielny wieczorny Apel Maryjny o godzinie 20.00