Eucharystia, modlitwa przy Ciemnicy i Grobie Pańskim, adoracja krzyża, poświecenie pokarmów, Rezurekcja i radosne Alleluja wypełniły czas Triduum Paschalnego w rektoracie sercanów w Glisnem.
„W czasie tych dni, które przypadają w Roku Jubileuszowym, chcemy szczególnie dziękować naszemu Zbawicielowi za dar nadziei, jaki daje naszym sercom i prosić, byśmy nigdy nie zwątpili w Boże miłosierdzie” – mówiła w komentarzu do Liturgii Wieczerzy Pańskiej przedstawicielka młodzieży Amelia. Z kolei duszpasterz spod Lubonia ks. Andrzej, nawiązał w homilii do gestu umycia przez Jezusa nóg apostołom i podkreślił, że ten kto miłuje służy drugiemu. Z kolei wspominając Hymn o miłości św. Pawła zaznaczył, że miłość jest źródłem wszystkiego, co piękne, szlachetne i korzystne dla człowieka. Zaapelował też do zgromadzonych, by w przeżywanym Roku Nadziei, podczas nawiedzenia Grobu Pańskiego oraz w Wielkanoc wyrazili wdzięczność Chrystusowi, który dzięki śmierci i zmartwychwstaniu dał nadzieję człowiekowi i całemu światu. Po Mszy św. wierni zgromadzili się w tzw. Ciemnicy, w miejscu nawiązującym do Ogrodu Oliwnego i modlitwy Jezusa przed pojmaniem.
Wielkopiątkowa Liturgia Słowa Bożego, adoracji krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego zgromadziła w kościele licznych parafian i wiernych spoza wsi. W głębszym zrozumieniu poszczególnych części liturgii zgromadzonym pomagały komentarze. Na koniec zaśpiewano trzecią część Gorzkich Żali, a czuwanie zakończyła adoracja prowadzona przez młodzież. Natomiast w czasie Drogi Krzyżowej, dzieci przyniosły zanotowane na kratkach dobre słowa i uczynki jakie udało im się wykonać w ostatnim tygodniu, które włożyli do specjalnego „Skarbca”. Był to ich dar dla Jezusa, który znalazł się przy Grobie Pańskim.
Przez całą Wielką Sobotę wierni z poszczególnych osiedli, a także z Zarabia nawiedzali Grób Pański. Przynieśli także koszyczki pełne rozmaitych pokarmów do poświęcenia na stół wielkanocny. Duszpasterz poświęcił również różne wypieki przygotowane przez rodziców dzieci Szkoły Podstawowej, które można była nabyć w szczytnym celu: wsparcia oświatowej placówki, jednej z najmniejszych w Polsce. Wieczorem został pobłogosławiony ogień i paschał, a w kościele rozległ się śpiew Orędzia Wielkanocnego i radosne Alleluja! Jednakże zgodnie z miejscową tradycją uroczysta rezurekcja i procesja wokół kościoła miała miejsce w niedzielny poranek przy pięknej aurze. Przybyli do kościoła usłyszeli słowa życzeń swego duszpasterza. „Życzę wszystkim mieszkańcom, a także bliskim i tym, którzy przybyli dziś do nas,
by zmartwychwstały Pan darzył was hojnym błogosławieństwem, by Ten, który przyniósł na świat pokój i nadzieję, podarował pokój i nadzieję także wam i waszym rodzinom. Niech radość pokona w tym dniu wszelki smutek i zmartwienia, jakie są w waszym życiu” – życzył wszystkim rektor w Glisnem, dodając, by świąteczne życzenia przekazano również przeżywającym czas choroby i cierpienia. Z kolei w homilii nawiązał do ewangelicznego opisu pustego grobu Jezusa podkreślając, że ten fakt zaskoczył najbliższych Jego uczniów, którzy nie od razy uwierzyli w cud zmartwychwstania.
„Uwierzyli dopiero, gdy Jezus sam stanął przed nimi. Bo taki jest człowiek – musi zobaczyć, dotknąć, by wierzyć, że coś jest. Od tego czasu, apostołowie musieli bardzo dużo zmienić w swoim życiu, szczególnie w sposobie myślenia. Musieli przede wszystkim uczyć się na nowo życia ze zmartwychwstałym Mistrzem i długo nie wiedzieli, jak to się właściwie robi. Zmartwychwstanie ich zaskoczyło” – powiedział kaznodzieja, dodając, że także dzisiaj każdy wierzący też musi uczyć się żyć ze zmartwychwstałym Chrystusem. Na koniec uroczystej Eucharystii podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Triduum i Świąt Wielkiej Nocy.
zdjęcia: Małgorzata Karpierz