Czy chcesz kształtować swoje serce na wzór Serca Jezusa? Czy Bóg obdarzył Cię powołaniem do kapłaństwa, do życia zakonnego? Dowiedz się więcej na temat powołania i formacji do bycia Sercaninem. 

Powołanie w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego można realizować jako brat zakonny lub kapłan. Formacja na brata trwa 7 lat (rok postulatu, rok nowicjatu, 5 lat junioratu), a na kapłana 8 lat (rok postulatu, rok nowicjatu, 6 lat seminarium). Kandydaci przyjmowani są przez cały rok. By dowiedzieć się więcej, by rozpocząć drogę formacji najlepiej skontaktować się z naszymi duszpasterzami powołań: ks. Mariuszem Wrzesińskim SCJ i ks. Franciszkiem Wielgutem SCJ lub z innym sercaninem, którego się zna.

Do przyjęcia kandydata są potrzebne następujące dokumenty:

🔹własnoręcznie napisana prośba o przyjęcie do Zgromadzenia,

🔸własnoręcznie napisany życiorys, 

🔹świadectwo chrztu (aktualne) i bierzmowania,

🔸świadectwo moralności od swojego księdza proboszcza,

🔹świadectwo dojrzałości (oryginał) lub dyplom ukończenia studiów wyższych, a w przypadku kandydatów na braci zakonnych przynajmniej świadectwo ukończenia szkoły średniej, 

🔸świadectwo zdrowia z pełnym wynikiem badań /jak na studia wyższe, 

🔹zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,

🔸dwie aktualne fotografie.

Podstawowym wymiarem życia dla braci i kapłanów w Zgromadzeniu jest życie zakonne, wyrażające się przez składane śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz wynikające z tego życie we wspólnocie. Dla Założyciela Zgromadzenia życie braterskie we wspólnocie to najważniejsza, po modlitwie, sprawa dla sercanów. Od tej braterskości O. Dehon uzależniał moc podejmowanego apostolstwa i świadectwa.

POSTULAT

Kandydaci na braci zakonnych i kapłanów rozpoczynają wspólną formację od rocznego postulatu i rocznego nowicjatu. W czasie trwania rocznego postulatu kandydaci do Zgromadzenia starają się przede wszystkim rozpoznać autentyczność powołania otrzymanego od Pana Boga. Ponadto podejmują wysiłki w celu wzmocnienia w sobie predyspozycji do życia wspólnotowego, pogłębienia życia modlitwy i praktyk cnót chrześcijańskich. W postulacie ukazuje się również kandydatom do życia zakonnego istotę powołania sercańskiego, zapoznaje się ich z postacią Ojca Założyciela i historią Zgromadzenia, przybliża się główne formy posługi apostolskiej i misyjnej Zgromadzenia oraz istotne elementy duchowości sercańskiej. Postulanci mają zajęcia z języka polskiego, angielskiego, śpiewu, a także studiują wybrane zagadnienia z filozofii. Aktualnie postulat mieści się w Stadnikach koło Krakowa.

NOWICJAT

Nowicjat natomiast jest czasem wdrożenia młodych ludzi w praktykę życia zakonnego, którego istotę stanowią trzy śluby (czystości, ubóstwa i posłuszeństwa) oraz życie braterskie we wspólnocie. Nowicjusze uczą się także dobrego przeżywania swojego człowieczeństwa. Oprócz zajęć z duchowości chrześcijańskiej i zakonnej, duchowości i historii Zgromadzenia zgłębiają również wybrane zagadnienia katechizmowe, liturgiczne oraz psychologiczne. Uczą się kultury żywego słowa, zasad dobrego zachowania, śpiewu i gry na instrumentach oraz języka łacińskiego i angielskiego. Istotną częścią formacji duchowej jest osobisty kontakt z Bogiem. Do ważnych elementów tej formacji należą: comiesięczne dni skupienia, codwutygodniowe przeżywanie sakramentu pokuty, codzienne modlitwy skoncentrowane wokół Mszy św. i adoracji, różnego rodzaju celebracje związane z rokiem liturgicznym oraz rekolekcje ignacjańskie.

Aby nowicjat był ważny, musi trwać dwanaście miesięcy. Po upływie tego okresu nowicjusze składają pierwsze śluby zakonne i zostają włączeni w szeregi Zgromadzenia Księży Sercanów. Aktualnie nowicjat mieści się w Kątach Starych k. Stopnicy.

SEMINARIUM

Po złożonych pierwszych ślubach zakonnych i obłóczynach kandydaci na kapłanów rozpoczynają sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Misyjnym, kandydaci zaś na braci zakonnych juniorat, który także znajduje się w seminarium.

Sercem życia w seminarium jest modlitwa. Poprzez pogłębianie życia wiary, medytację słowa Bożego i praktykę rad ewangelicznych alumni dążą do zjednoczenia z Bogiem, zgodnie z charyzmatem Założyciela Sercanów O. Leona Jana Dehon. Ukoronowaniem formacji jest złożenie wieczystej profesji zakonnej (najwcześniej po 5 latach od złożenia pierwszych ślubów), przyjęcie święceń diakonatu i prezbiteratu. Studia filozofii (4 semestry), które prowadzi do głębszego rozumienia osoby ludzkiej i jej relacji do świata i Boga oraz studia teologii (8 semestrów), mające na celu przekazanie alumnom nauki Kościoła, stanowią niezbędny element przygotowania do kapłaństwa. Dzięki umowie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, alumni seminarium w Stadnikach kończą studia z tytułem magistra teologii. Do dyspozycji studentów na miejscu jest czytelnia i biblioteka. Seminarium organizuje co roku sympozjum naukowe oraz liczne spotkania formacyjne. Wydawane są dwa periodyki naukowo-informacyjne: „Sympozjum” i „Rocznik Seminaryjny”. W czasie formacji seminaryjnej klerycy zdobywają także również doświadczenie pastoralne. Uczestniczą aktywnie w spotkaniach rekolekcyjnych, pielgrzymkach, angażują się w posługę ludziom chorym, odwiedzają domy dziecka i osoby starsze w miejscowej parafii. Redagują dwumiesięcznik dla chorych „Wstań”. Klerycy działają w wielu kołach zainteresowań: misyjnym, powołaniowym, charytatywnym, teatralnym i sportowym. Seminarium jest nie tylko miejscem formacji i studiów, ale i wielu wydarzeń religijno-kulturalnych: spotkania młodych księży, jubileusze kapłańskie, spotkanie rodzin misjonarzy, rekolekcje kapłańskie, dni skupienia dla chłopców i wiele innych. Seminarium mieści się w Stadnikach k. Krakowa.

Księża odpowiedzialni za sercańskie duszpasterstwo powołań:

ks. Mariusz Wrzesiński SCJ (tel. 506 942 862), ks. Franciszek Wielgut SCJ (tel. 510 975 709), ul. Główna 45, 33-111 Koszyce Małe, e-mail: mlodzisercanie@scj.pl

Zapraszamy również na stronę duszpasterstwa powołań Młodzi Sercanie oraz na ich stronę FB.