Końcowym wydarzeniem trzeciego dnia dorocznego zgromadzenia sercanów z regionu filipińskiego w dniu 12 lutego 2020 r. była Msza święta. Odbyła się ono w parafii Niepokalanego Poczęcia na Alubie w mieście Cagayan de Oro, a przewodniczył przełożony regionalny ks. Lukas Hadi Siswo Sasmito SCJ. Oprócz dwóch diakonów ks. Lukasowi towarzyszyli przy ołtarzu ks. Delio Ruiz SCJ i ks. Rogereve U. Pausanos SCJ, którzy dołączą do nowej międzynarodowej wspólnoty sercańskiej w Kolumbii. 17 lutego 2020 r. Wyruszą do Madrytu w Hiszpanii, a po kilku dniach udadzą się do Quito w Ekwadorze. W Ekwadorze spotkają się z resztą grupy, zorganizują nową wspólnotę i przygotują plany na przyszłość, podczas gdy ks. Rogereve będzie się uczył języka hiszpańskiego (najprawdopodobniej do czerwca 2020 r). Następnie przeprowadzą się do Bogoty w Kolumbii. Nową wspólnotę będą tworzyć początkowo dwaj sercanie: jeden z Indonezji i jeden z Brazylii.

Ceremonia wysłania misjonarzy odbyła się po homilii. Przełożony regionalny, ks. Lukas Hadi Siswo Sasmito SCJ, udzielił im specjalnego błogosławieństwa i wręczył każdemu z nich Krzyż Misyjny, symbol wysłania głoszenia Dobrej Nowiny.

Ks. Rogereve U. Pausanos SCJ, jest trzecim filipińskim sercaninem, który zgłosił się na misje zagraniczne. Pochodzi z Balongatingu, dawniej części parafii Dumalinao, prowadzonej przez Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie) od 2003 roku. Pracując w parafii, miał wiele okazji, by poznać sercański styl życia. „Moje serce zakochało się w charyzmacie sercańskim – przypomina ks. Rogereve – sposób, w jaki pracują w parafii, opieka nad rodzinami, inicjacja świeckich i zaangażowanie społeczne ... ”, skłoniły go do wstąpienia do Zgromadzenia. Po ukończeniu studiów w drugiej połowie 2008 r. zgłosił się do Domu Formacyjnego Księży Sercanów w Cagayan de Oro City, aby rozpocząć dziesięcioletnie przygotowania do kapłaństwa. Jako diakon został przydzielony do parafii w Kumalarang i kontynuował tam pracę nawet po święceniach kapłańskich 10 lipca 2018 r. Jego ulubioną pracą było organizowanie BEC (Basic Ecclesial Communities). To była jego miłość i pasja i był bardzo szczęśliwy, że to robił. Wcześniej pomagał również organizować BEC w Dansolihon, Cagayan de Oro.

Decyzja o dołączeniu do nowej misji Zgromadzenia w Kolumbii zapadła dość nieoczekiwanie. To ks. Delio Ruiz SCJ sprawił, że pomyślał o wyjeździe do Kolumbii. Wcześniej nie rozważał takiej opcji, ale zgadza się, że Bóg ma swoje własne drogi i przygotowywał go na to przez długi czas. To duch „Ecce Venio”, o którym słyszał tyle razy, sprawił, że powiedział TAK. Zapytany o swoje uczucia, mówi, że jest spokojny i szczęśliwy. Największym wyzwaniem, przed którym stanął, była jego matka, ale wie, że ona go wspiera i modli się za niego. Jadąc do Kolumbii nie ma żadnych oczekiwań, aby się nie zawieść. Ufa Bogu i wierzy w Jego plan dla Niego.

Ks. Delio Ruiz SCJ pochodzi z Argentyny i ma 59 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 21 listopada 1987 r. W swojej prowincji macierzystej został przydzielony do pracy duszpasterskiej i formacyjnej. Przed przybyciem na Filipiny ks. Delio ukończył teologię biblijną na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując licencjat, który umożliwia mu nauczanie, które tak bardzo kocha. Jego wielkim marzeniem było zostać misjonarzem na Filipinach. Jego trzeci wniosek o misję ad gentes został ostatecznie zatwierdzony w grudniu 2002 r. 31 maja 2003 r., w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, przybył na Filipiny. Jego pierwsze zaangażowanie miało miejsce w parafii San Isidoro w Dumalinao. W tym samym czasie zaczął uczyć Pisma Świętego w Studium Teologicznym Najświętszej Marii Panny (SMT) w mieście Ozamis, które kontynuował nawet podczas realizowania drugiego zadania jako formator w Domu Formacji Najświętszego Serca w Cagayan de Oro City. W Cagayan de Oro City, poza tym, że był formatorem, bardzo często chodził odprawiać Mszę św. w odległych wioskach rejonu Dansolihon i oczywiście zaczął uczyć przedmiotów biblijnych w Seminarium Św. Jana Vianneya. Po czterech latach w Cagayan de Oro (2007 - 2011) ks. Delio przeniósł się do wspólnoty w Manili. W Manili, poza tym, że był formatorem, a później przełożonym wspólnoty, nadal uczył Biblii w różnych szkołach teologicznych: MST (Maryhill School of Theology), RST (Recoletos School of Theology), ICLA (Institute for Consecrated Life In Azja) i innych instytucjach. 29 stycznia 2018 r. ks. Delio Ruiz SCJ, obronił rozprawę na STD i uzyskał stopień doktora świętej teologii o specjalizacji teologia biblijna.

Na Filipinach ks. Delio spędził prawie 17 lat swojego życia kapłańskiego, służąc Kościołowi i Zgromadzeniu. Lubił go każdy, a zwłaszcza jego studenci, którzy nazywali go „Boss” (szef). Czuł się szczęśliwy i spełniony. Jak mówi, nigdy nie pomyślałby o zmianie misji i udaniu się w inne miejsce, więc jak to się stało? Za każdym razem, gdy jedzie do Argentyny na wakacje, ks. Delio zatrzymywał się w Rzymie w Domu Generalnym. Zwykle przebywał tam przez jeden lub więcej dni. W zeszłym roku było to tylko kilka godzin, ale wystarczyło, by zmienić jego życie; dostał propozycję bycia częścią nowej misji w Kolumbii. Bóg ma swoje własne plany i sposoby kierowania rzeczami, a odpowiedzią może być tylko jedno „Ecce Venio” (Oto idę). Dano mu czas na zastanowienie się i udzielenie odpowiedzi, oto co powiedział: „Po dwóch tygodniach odpowiedziałem z Argentyny… Płakałem sam w samolocie lecącym do Buenos Aires, wyobrażając sobie to nowe zadanie. Czekałem w Argentynie, modliłem się. Było to Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, 31 maja, tego samego dnia, kiedy przybyłem na Filipiny, tego samego dnia, w którym napisałem list do Rady Generalnej „Oto jestem”.

Źródło: https://scjphil.org/