Wierni parafii sercańskich w Seeboden, Millstatt i Obermillstadtt w Austrii i innych należących do dekanatu pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Brezje na Słowenii.

 

 

Była to dekanalna pielgrzymka związana z Rokiem Miłosierdzia i przejściem przez Bramę Miłosierdzia znajdującą się w tymże sanktuarium. Uczestnicy zwiedzili sanktuarium, wzięli udział we Mszy św. i przeszli przez Drzwi Święte. Razem ze swymi parafianami do Brejze pojechali: ks. Władysław Mach, ks. Sławomir Czulak i ks. Antoni Ulaczyk.

 

 

Brezje jest niewielką wioską położoną w północnej Słowenii. Tutaj znajduje się najsłynniejsze w całym kraju Sanktuarium Maryjne. Pierwsza świątynia w Brezje wzniesiona została już w XV wieku. Powstał wtedy tu niewielki kościółek pod wezwaniem św. Vida.

Na początku XIX wieku przy kościele powstała kaplica, której wnętrze ozdobione zostało pięknymi freskami słynnego barokowego słoweńskiego malarza Leopolda Layera z Kranja.  Kiedy artysta ten został skazany na długoletnie więzienie przez Napoleona zaprzysiągł sobie, że gdy tylko zostanie oswobodzony namaluje obraz poświęcony Marii Magdalenie i przekaże go do sanktuarium. Tak też uczynił i już w 1814 roku obraz Matki Boskiej znalazł się w kaplicy. Niespełna pół wieku później wierni uznali obraz za cudowny, a w 1907 roku miała miejsce jego koronacja przez pierwszego słoweńskiego kardynała - Jakuba Missie.
 

 

 

Pod koniec XIX wieku zdecydowano się tu wybudować nową świątynie oraz dodatkowe zabudowania klasztorne. Obecnie Sanktuarium w Brezje przeżywa prawdziwy renesans. Każdego roku świątynia odwiedzana jest przez coraz to większe rzesze pielgrzymów i wiernych z całego kraju. W 1996 roku Brezje odwiedził podczas jednej ze swoich pielgrzymek papież Jan Paweł II. Jego pobyt w tym miejscu upamiętnia pomnik znajdujący się na placu przed sanktuarium.

AS