W sobotę, 3 maja 2025 odbyło się w rzymskim domu generalnym Księży Sercanów wyjątkowe spotkanie… W stulecie śmierci o. Leona Jana Dehona, Założyciela Zgromadzenia, w roku świętym, przy okazji ogłoszonego Jubileuszu przedsiębiorców, sercańskie Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców zaproponowało dzień studiów nad myślą społeczną tego francuskiego kapłana. Szczególną okazją jest 125 lecie wygłoszenia ostatniej z Jego konferencji rzymskiej we wrześniu 1900 roku, podczas kongresu III Zakonu św. Franciszka, dając niniejszym okazję nawiązać do jego szczególnego związku z Wiecznym Miastem i niejako wskrzesić po ponad wieku dehoniańskie rzymskie konferencje społeczne.
Dzień rozpoczął się uroczystą Mszą świętą z uroczystości Matki Bożej, Królowej Polski, sprawowanej w kaplicy Kolegium Międzynarodowego przez ks. Leviego dos Anjos Ferreirę, Wikariusza Generalnego Zgromadzenia Księży Najśw. Serca Jezusa. W homilii, ks. Grzegorz Piątek SCJ, dyrektor Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreślał postać Maryi, która jest wzorem oddania się Bogu, źródła wszelkiego dobrego działania w Kościele.
O godzinie 10.00 w amfiteatrze ks. Wikariusz rozpoczął konferencję, nawiązując do obchodzonego we Włoszech święta śś. Filipa i Jakuba, przypominając zadanie apostołów, by gromadzić ludzi, zapraszać ich i podprowadzać do Jezusa. Podkreślał zgodność tej idei z tym, czego uczył nas nieodżałowanej pamięci papież Franciszek, o konieczności nadziei dla tych, którzy w sposób szczególny doświadczają odrzucenia i rozpaczy. To serdeczne przyjęcie i głębokie wystąpienie stanowiło wstęp do czterech tematów, które w szczególny sposób zaproponowali członkowie Centrum Studiów Dehoniańskich.
Ks. mgr José Gregorio Gonzalez Benítez SCJ, student teologii duchowości i specjalista studiów dehoniańskich, wprowadził do lektury postaci trzech Leonów: założyciela sercanów, L. Harmela, przedsiębiorcy z Warmeriville i papieża Leona XIII, których u końca długiego XIX wieku połączyło wspólne działanie dla dobra robotników. Szczególna dobroć, głęboka wiara i chrześcijańska wrażliwość wszystkich trzech była przykładem dla Kościoła w odpowiadaniu na wyzwania czasu. Krótkiego wystąpienia dopełnił krótki film stworzony przez CDS we współpracy Tele Dehon, który analizował rolę trzech „przyjaciół” podkreślając ich synergię dla dobra bliźnich.
Ks. mgr lic. Aloysius Yudistiro Adifitrityassanto SCJ z Indonezji, specjalista teologii duchowości i współpracownik Centrum Studiów, zaprosił uczestników konferencji do poszukiwania źródłem społecznego apostolatu sercańskiego w królowaniu Serca Jezusowego w sercach i społeczeństwie. Podkreślił rolę ofiary złożonej z samego siebie, które znajduje szczególną ikonę w otwartym na krzyżu Sercu, jako podstawy dla chrześcijańskiego porządku miłości, dla której najważniejsza i najpierwsza jest miłość w osobie Jezusa Chrystusa.
Ks. dr Victor de Oliveira Barbosa SCJ z Brazylii, wykładowca Teologii Duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim i koordynator Centrum Studiów Dehoniańskich, zaproponował medytację o roli zysku na podstawie dziełka Założyciela. Bogactwo, pośledniość czy ubóstwo. Wspominając rozgorzałą pod koniec XIX wieku w środowisku franciszkańskim dyskusję o roli ubóstwa w chrześcijańskim poszukiwaniu świętości, przedstawił wizję ks. Dehona o godziwości zamożności, jako darze Boga i owocu uczciwej i owocnej pracy. Wspomniane idee, choć nie przysporzyły o. Dehonowi przyjaciół, niewątpliwie stanowią dziś źródło refleksji dla wszystkich aktywnych na polu ekonomii i biznesu.
Ks. mgr lic. Jakub Bieszczad SCJ, doktorant Historii Kościoła i specjalista Studiów Dehoniańskich, przedstawił zaproszenie ojca Dehona do synergii działania i refleksji, wartości i dążeń, w kluczu synodalnej posługi Kościoła w prowadzeniu na właściwą drogę i do nawracania do relacji. Szczególny moment Historii Kościoła, w którym żył o. Założyciel, dał Kościołowi okazję, by przypomnieć, iż wspólnota to jednocześnie przestrzeń panowania miłości jak i przestrzeń, w której człowiek wzrasta poprzez dialog i solidarność. Choć projekt korporacyjny relacji wewnątrz przedsiębiorstw jest nieco nieaktualny, to pokazuje on wartość i ciągłą niezbędność integracji, solidarności, afirmacji i dialogu.
Obecność w stolicy chrześcijaństwa to okazja szczególna. Dla ojca Dehona, wyjątkowo zasłuchanego w wezwanie Piotra swych czasów, był to drugi dom, jak podkreślał ks. Grzegorz Piątek SCJ. Odkrywanie śladów obecności trzech Leonów w Wiecznym Mieście poprzez zwiedzanie i pielgrzymkę do grobów apostolskich i świętych relikwii, stanowiło wspaniałe dopełnienie nowej Dehoniańskiej Konferencji Rzymskiej.
Ks. Jakub Bieszczad SCJ
FOTO: duszpasterstwotalent.pl